آب راهه تاریخ در مشهد ساخته می گردد

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد از احداث بوستان آب راهه تاریخ در مشهد اطلاع داد.

آب راهه تاریخ در مشهد ساخته می گردد

به گزارش خبرنگاران، محمدهادی مهدی نیا امروز در مراسم افتتاح پارک موضوعی دانش ضمن اشاره به اهمیت پارک های موضوعی اظهار کرد: مطالعات ساخت پارک یا بوستان آب راهه تاریخ کامل گردیده و امیدواریم بتوانیم در محدوده پارک ربیع آن را احداث کنیم و در آن جا مسیر حرکت تاریخ بشر و هم چنین مسیر حرکت امام رضا(ع) از مدینه تا توس را به تصویر بکشیم.

وی با اشاره به احداث پارک ملل در مشهد، ادامه داد: در این پارک هشت کنسولگری که در مشهد قراردارند آورده های فرهنگی خود را به نمایش خواهند گذاشت.

رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص تاریخچه احداث پارک های موضوعی، گفت: طی دهه های های 60 و 70 میلادی اقبال عمومی در شهرسازی و حوزه افزایش تعاملات مردم با هم در فضاهای شهری به سمت پاساژ و فروشگاه های بزرگی بود که در فضای بسته مردم بتوانند هم پنجره های مغازه ها را نگاه نمایند و هم ارتباطات اجتماعی خود را در این فضاها داشته باشند.

مهدی نیا اضافه کرد: این فرآیند از دهه 60 تا 80 میلادی تقریباً تمام شهرهای توسعه یافته جهان را در نوردید. سردمداران این موضوع شهرهای بزرگ آمریکا بودند و این موج با فاصله زمانی معناداری به شهرهای ما رسید. طی 15 سال گذشته موج پاساژسازی و فروشگاه های بزرگ در تهران و سپس دیگر شهرهای کشور ایجاد شد.

وی توضیح داد: در غرب پس از شکل گیری این مجتمع های بزرگ یکی از دغدغه هایی که توسط دانشگاه و گروه های اجتماعی و محیط زیستی مطرح شد آشتی مردم با حوزه محیط زیست و پارک ها بود که جنبشی را برای پارک هایی که فقط تفریح صرف در آن ها حاکم نباشد، بلکه موضوع یا داستانی را دنبال کند، به راه اندخت. یعنی پارک سوای بحث های محیط زیستی و زیبایی شناسی یک داستان هم داشته باشد. به همین دلیل پارک های موضوعی از دهه 80 در شهرهای بزرگ جهان شکل گرفت. این موج به شهرهای کشور ما هم رسید و در تهران پارک های موضوعی خوبی را طی دهه اخیر داشته ایم. همچنین مشهد هم از این موضوع بی بهره نبوده است و علاوه بر پارک مینیاتوری، باغ گیاهشناسی و... امروز شاهد افتتاح پارک موضوعی دانش هستیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آب راهه تاریخ در مشهد ساخته می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با آب راهه تاریخ در مشهد ساخته می گردد

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید